Jak zaplanować ślub i wesele, kiedy wybrać suknię ślubną?

Ślub jest najważniejszą decyzją, w dorosłym życiu człowieka. Choć każdy, kto decyduje się na wejście w związek małżeński, na swój sposób przeżywa tę ceremonię, największe obawy zwykle stanowi przygotowanie wesela. Aby w tym dniu, nie zawracać sobie głowy, zastanawianiem się, czy czegoś nie przegapiliśmy, warto wszystko zaplanować wcześniej. O czym musimy pamiętać?

Ślub kościelny, czy cywilny – jak zaplanować?

Jeżeli jesteście osobami wierzącymi, na pewno bierzecie pod uwagę zarówno ślub cywilny, jak i kościelny. Wyznanie miłości w towarzystwie organów jest czymś, czego nie sposób zapomnieć. Pewne obawy jednak może budzić pogodzenie obu uroczystości. Często, terminy w Urzędzie Stanu Cywilnego, w ogóle nie pokrywają się z tymi w parafiach. Wasze małżeństwo musi zostać jednak zalegalizowane. Od wielu lat, istnieję na szczęście wyjście z tej sytuacji. Zakochani mogą zdecydować się na ślub konkordatowy!

Co to jest ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy to swego rodzaju 2w1. Dzięki wprowadzonym w ubiegłym wieku zmianom w Kodeksie Cywilnym, podczas jednej uroczystości, możemy wziąć ślub, który będzie ważny pod względem wyznania, jak i USC. Taka ceremonia odbywa się w Kościele i niczym nie różni się od normalnego ślubu w tym miejscu. Ważne jest jednak dopełnienie wszystkich formalności, które w żadnym wypadku nas nie ominą.

Jakie formalności musimy dopełnić przed ślubem?

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na dwie osobne ceremonie, czy postawicie na ślub konkordatowy, czeka was spora bieganina z dokumentami. Nie taki diabeł straszny jednak, jak go malują. Wystarczy, że spokojnie zaplanujecie, jak to rozegrać, a wszystkich formalności dokonacie bezproblemowo. Jeżeli swoje uczucie, chcecie wyznać jedynie przed urzędnikiem, to właśnie w USC zacznijcie swoje przygotowania. Wystarczy, że zabierzecie ze sobą dowody osobiste oraz skrócone akty urodzenia, a po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z urzędnikiem, ustalicie datę ślubu i zdobędziecie wymaganą resztę dokumentów. Jeżeli chcecie zaświadczyć o swojej miłości, również w obrządku religijnym, najpierw udajcie się do kancelarii parafialnej. W przypadku, gdy do ślubu ma dojść poza Waszą parafią, musicie zabrać ze sobą akty chrztu. W tym miejscu również odbędziecie krótką rozmowę, która jest kluczowa, by ustalić ważność sakramentu. Ksiądz będzie od Was oczekiwał także, zaświadczenia o odbytych naukach przedmałżeńskich. Po odbyciu takiej wizyty możecie ogłosić zapowiedzi w waszych kościołach.

Na kiedy zaplanować ślub?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Jednym, marzyć się będzie uroczystość w otwartym słońcu, inni zaplanują dla siebie podjazd saniami ciąganymi przez konie. Zatem pora roku, jaką wybierzecie na ślub, musi zadowolić wyłącznie was samych. Ważne, żebyście wybrali taką datę, która pozwoli wam spokojnie zorganizować całe przedsięwzięcie. Najczęściej, para młoda, ustala termin ślubu z minimum rocznym wyprzedzeniem. W krótszym czasie będzie wam bardzo ciężko znaleźć wolną salę, czy muzyków.

Jaką sale na wesele wybrać?

Z założenia, ślub bierzemy tylko raz w życiu, więc warto się dobrze zastanowić, nad wszystkimi jego szczegółami. Również nad weselem, które ma zostać w pamięci, nie tylko gości, ale i waszej, jako udana impreza. Dlatego, wybierając sale na to przyjęcie, róbcie to zgodnie ze swoimi preferencjami. Nie warto godzić się, na pierwszy podsunięty wam lokal. Zanim zaczniecie się rozglądać, ustalcie także, jak długa będzie liczba gości. Niektóre restauracje organizują imprezy okolicznościowe, w tym wesela, ograniczając ilość osób, mogących się na nich pojawić.

Kogo zaprosić?

Wszystkie ważne dla was osoby. Nie musicie zapraszać drugiej żony wuja ze Szczecina, której nigdy nie widzieliście, tylko dlatego, że połowa rodziny tak uważa. Do wspólnego świętowania zaproście tych, z którymi chcecie cieszyć się tym dniem. Nawet jeśli, miałoby się okazać, że do wspólnej biesiady, zasiądzie z wami znacznie większa część przyjaciół, niż krewnych, to nie ma to znaczenia. Wyłącznie wy decydujecie, kogo chcecie zaprosić. Zazwyczaj, wśród pierwszych gości na listach, pojawiają się rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i chrzestni. Lista ślubna nie musi być długa, wasz ślub może celebrować z wami tylko garstka osób, jeśli uznacie, że właśnie tego chcecie.

Co jeszcze musimy zaplanować?

Jeżeli wybraliście już restauracje, koniecznie ustalcie satysfakcjonujące was menu. Tutaj również, warto podkreślić wasze upodobania. Tak samo, jak w przypadku dekoracji, o których również możecie zdecydować sami. Nie zapomnijcie również ustalić, w jaki sposób dotrzecie do kościoła/USC. Zabawę na pewno umili wam zespół lub Dj, grający wasze ulubione kawałki. Odpowiednio wcześniej wybierzcie również stroje. Suknia ślubna to nieodzowny element całego wydarzenia i choć salony dysponują pewną ilością kreacji, zazwyczaj są konieczne mniejsze lub większe poprawki. Przeróbki sukien i garniturów trochę trwają, dlatego nie zostawiajcie tego na ostatni dzwonek. Nie zapomnijcie także umówić wizyt u fryzjera, makijażystki, czy makijażystki. Zamówcie także zaproszenia dla gości. Wiele młodych par, decyduje się również, na wręczenie drobnych upominków swoim bliskim, w podziękowaniu za przybycie. To też warto zorganizować z pewnym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli chcemy, by były one personalizowane. Jedną z najważniejszych kwestii, które podlegają waszej decyzji, pozostają także obrączki. Te dzisiejsze, często przypominają pierścionki lub są wysadzane elementami ozdobnymi, dlatego wybranie odpowiednich, może zająć wam jakiś czas.

To kiedy wybrać tę sukienkę?

Suknię ślubną najlepiej wybrać na około pół roku przed ceremonią. Nie ważne, czy wybierzesz suknie z gotowych modeli, czy szytą na miarę. 6 miesięcy, to wystarczający czas, by nasz salon ślubny uporał się z przygotowaniem wymarzonej kreacji. Wiele kobiet od dziecka planuje, w czym pokaże się tego dnia. Życie jednak lubi weryfikować nasze plany i może okazać się, że suknia, o której marzyłyśmy przez połowę życia, nie wygląda na nas korzystnie. W okresie wyboru sukni ślubnej przypomnij swojemu partnerowi, że jego kreacja, również może wymagać pewnych poprawek i zasugeruj mu, że to najbliższy czas, na dokonanie poważnych decyzji.

Jaką suknie zatem wybrać?

Wieloletnie pracownice salonów sukien ślubnych i sprawdzone krawcowe, na pewno bez problemu doradzą ci, w jakich modelach będziesz wyglądała korzystnie. Suknia ślubna musi się podobać przede wszystkim pannie młodej, ale powinna być także wygodna. W wielu przypadkach wystarczą drobne zmiany, by nadać jej wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Drobna metamorfoza spowoduje również, że nawet w popularnych fasonach będziesz wyglądała jak księżniczka.

A kolor?

Kolor sukni ślubnej nie ma najmniejszego znaczenia. Możecie oboje, wybrać stroje nawet w kolorze pomarańczowym i nikt wam tego nie zabroni. Tak naprawdę, ogranicza was wyłącznie wasza własna wyobraźnia. Coraz częściej panny młode, rezygnują z klasycznej bieli, a pary decydują się na motyw przewodni i do ślubu idą choćby w kostiumach postaci z bajek.

O jakich innych elementach stroju trzeba pamiętać?

Przede wszystkim o wygodnych butach! Oboje będziecie mieli w perspektywie kilkadziesiąt godzin na nogach i kilometry wytańczone podczas wesela. Dlatego ważne jest, żeby wasze obuwie nie psuło wam tego dnia. Możecie również zaopatrzyć się w buty zmienne, które w razie konieczności uratują sytuacje, zwłaszcza panny młodej, która zazwyczaj w dniu własnego ślubu, decyduje się na wysokie szpilki. Jeżeli będziesz miała tego dnia rajstopy, zadbaj także o dodatkową parę, w razie, gdyby pierwsza uległa zniszczeniu. Według starych polskich tradycji, tego dnia, powinnaś również mieć coś pożyczonego i niebieskiego. Jeżeli Pan młody, będzie występował w garniturze, ewentualnie smokingu, zadbajcie o dodatki. Źle dobrane skarpety, czy krawat, potrafią zepsuć nawet najbardziej zadbaną stylizację.

A może lepiej zlecić organizację wesela?

Jest to spore ułatwienie, ale. Nawet jeśli zdecydujecie się na pomoc ze strony konsultanta ślubnego, wiele rzeczy was nie ominie. Chyba że, wasze wesele ma być dla was wielką niespodzianką. Wedding Planerzy zazwyczaj oczekują od młodych, bycia w stałym kontakcie i każdy element związany z uroczystością, muszą z nimi przedyskutować. Współpraca między oboma stronami jest ważna, jeśli chcemy, by ten dzień był wyjątkowy. Organizacja własnego wesela ma również swój klimat. Postępy związane z planowaniem tego wydarzenia, wprawiają nas w wyjątkowy stan. Wiele osób bardzo pozytywnie wspomina ten czas, kiedy kontrola nad wszystkimi czynnikami, powodowała, że mniej się stresowali. W przypadku, gdy powierzymy komuś innemu to zadanie, musimy przekazać mu nasze pełne zaufanie. W dodatku są takie rzeczy, których nikt za nas nie załatwi, jak choćby wizyty w urzędach, czy przymiarki stroi.

Oceń ten artykuł